دریایی

به کارگیری انرژی سبز در بنادر هند

در شرایطی که آمریکایی ها با تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از معاهده تغییرات اقلیمی پاریس کنار می آیند، هندی ها تلاش های دولت خود برای ترویج انرژی سبز را جشن می گیرند. چندی پیش مقامات رسمی هند اعلام کردند که تمامی ۱۲ بندر مهم این کشور به استفاده از منابع تجدید پذیر روی خواهند آورد.

بدین ترتیب هند به نخستین کشور دنیا تبدیل می شود که از انرژی الکتریکی بدست آمده از نیروگاه های بادی و خورشیدی در بنادر استفاده می کند. به گزارش اکونومیک تایمز، در راستای تحقق این هدف دولت هند تا پایان سال ۲۰۱۹ تمامی بنادر مهم خود را به نیروگاه های خورشیدی و بادی برای حصول ۲۰۰ مگاوات انرژی مجهز خواهد کرد. تقریبا ۷۵ درصد این انرژی تولیدی از پنل های خورشیدی حاصل می شود و تأمین مابقی انرژی به دوش توربین های بادی خواهد بود.

هند به نخستین کشور دنیا تبدیل می شود که از انرژی الکتریکی نیروگاه های بادی و خورشیدی در بنادر استفاده می کند.

مقامات رسمی هند معتقدند که در صورت موفقیت آمیز بودن این طرح، طی سال های آینده ظرفیت تولید انرژی می تواند به ۵۰۰ مگاوات نیز افزایش بیابد. یکی از مقامات در این باره می گوید: «این پروژه های انرژی تجدید پذیر می توانند به کاهش انتشار گاز کربن و بهبود محیط طبیعی اطراف بنادر کمک کنند».

البته مسلم است که این پروژه برای دولت هند کم هزینه نخواهد بود. پیش بینی های اولیه از هزینه ۷۷٫۶ میلیون دلاری این پروژه حکایت می کنند. البته لازم به ذکر است که دولت هند در به انجام رساندن این پروژه از تجربیات خود در پروژه Green Port نیز استفاده می کند که اوایل سال گذشته آن را آغاز نمود.

پروژه مذکور با هدف کاهش هزینه های خرید انرژی از سایر کشورها و کاهش انتشار گاز کربن آغاز گردیده و دولت هند را به آن وا داشته که سهم انرژی های تجدید پذیر در برنامه کلی مصرف انرژی این کشور را افزایش بدهد.

 

نویسنده: امین بیگ‌زاده

منبع: دیجیتو

مطلب قبلی

آشنایی با مکانیزم تشخیص عابرین و دوچرخه سواران در خودورهای جدید

مطلب بعدی

ساخت اولین وسیله نقلیه دو منظوره بدون راننده جهان در چین

TTIC

TTIC

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *