معابر

عجیب ترین پل‌های جهان را بشناسید! (+عکس)

می‌توانید ۴ كیلومتر روی هوا رانندگی كنید؟ قطعه‌ای از پل آكاشی كایكو در ژاپن به طول بیشتر از۴ كیلومتر میان ۲ پایه روی هوا آویزان است اما این تنها موضوع عجیب در میان پل‌های مدرن جهان نیست، این مطلب در مورد عجیب‌ترین پل‌های جهان را بخوانید، قطعا تحت تاثیر قرار می‌گیرید.
این پل‌ها هر كدام لقبی دارند: بزرگ‌ترین، طولانی‌ترین، شلوغ‌ترین و… همه این پل‌ها یك ویژگی مشترك دارند؛ اجداد ما حتی در رویای خود هم نمی‌توانستند آن‌ها را تصور كنند. این پل‌ها شگفتی‌های مهندسی و معماری هستند و در واقع شكل گرفتن هر كدام آن‌ها نشانگر قدرت و توانایی انسان است و البته تمام این پل‌ها هم جاذبه‌های گردشگری و قطب‌های جذب توریست هستند.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

۱۶۵ كیلومتر روی هوا
طولانی‌ترین پل
دانی یانگ- كانشان گراندبریج،‌ چین
چینی‌ها قطب جدید مهندسی در جهان هستند. آن‌ها در سال‌های اخیر شماری از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین پل‌های جهان را ساخته‌اند و حالا در میان ۱۵ پل طولانی جهان ۱۱ پل در چین واقع است. در میان ۵ پل طولانی جهان ۳ تا از‌ آن‌ها در مسیر قطارهای مافوق سریع مسیر پكن- شانگهای واقع است. این مسیر كه سالانه ۸۰میلیون نفر در آن تردد می‌كنند با بودجه ۳۳میلیارد دلاری ساخته شده است. پل دانی‌یانگ- كانشان در آغاز سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و با طول بیشتر از ۱۶۵ كیلومتری خود طولانی‌ترین پل جهان شد.طبیعی است كه امكان حركت با پای پیاده روی این پل وجود نداشته باشد اما گذر از آن با قطار مافوق سریع كه با سرعت ۳۰۰ كیلومتر در ساعت حركت می‌كند بسیار لذت‌بخش است. حالا و به لطف مسیر جدید و قطارهای مافوق سریع مسیر پكن- شانگهای كه قبلا ۱۱ ساعت به طول انجامید ۵ ساعته طی می‌شود.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

۴۰۰متر بالاتر از سطح زمین
مرتفع‌ترین پل
میلاوو و دالت، فرانسه
پل میلاوو پل چندان طولانی نیست، این پل در واقع ۲ تپه را به هم وصل می‌كند، اما مسئله این است كه این ۲ تپه در جنوب فرانسه در یك معبر استراتژیك واقع شده‌اند معبر باریك میان جنوب فرانسه و اسپانیا، جایی كه در تابستان‌ها صدها هزار مسافر راهی آن می‌شوند. این پل ساخته شد تا ترامیك سنگین‌ این مسیر را سبك كرده و راه را هم برای مسافران كوتاه كند.ساخت این پل ۱۷ سال (از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۰۴) طول كشید. این پل از ارتفاع ۳۲۵ متری شروع می‌شود و به سمت بالا شیب اندكی دارد و در بلندترین نقطه ارتفاع این پل تا زمین ۴۱۰ متر است كه آن را بدل به مرتفع‌ترین پل جهان كرده است. این پل جدا از این ركورد خود، منظره فوق‌العاده‌ای هم دارد. اگرچه عبور هیچ كس با پای پیاده از این پل مجاز نیست، اما یك مسابقه دوومیدانی به طول ۲۰‌كیلومتر در تابستان‌ها در این منطقه برگزار می‌شود كه دونده‌ها كل مسافت پل را طی می‌كنند و از زیبایی فوق‌العاده آن لذت می‌برند.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

۲۰میلیون آجر یعنی چقدر؟
بزرگ‌ترین پل آجری جهان
پل گلشنر ولی، آلمان
این پل تنها ۶۰۰متر طول دارد كه در میان «ترین‌‌ها» در میان پل‌های جهان اصلا رقم زیادی محسوب نمی‌شود اما ویژگی این پل در واقع طول یا ارتفاع آن نیست بلكه مصالحی است كه در ساخت آن به كار رفته. این پل كه در آلمان شرقی و در منطقه ساكسونی واقع است با بیش از ۲۰میلیون عدد آجر ساخته شده. در حالی كه اكثر پل‌های جهان از فلزات یا سنگ ساخته شده است انتخاب آجر، با توجه به گرانی آن انتخاب عجیبی است اما خب، وجود چند كارخانه آجرپزی در اطراف این منطقه توجیه می‌كند كه چرا سازندگان آن این تصمیم را گرفته‌اند. در كنار مسیر ریل آهن این پل، مسیر پیاده‌روی هم وجود دارد كه می‌توانید از آن عبور كنید و از منظره زیبای آن لذت ببرید.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

پل ۱۱۰ ساله
طولانی‌ترین پل سرپوشیده
هارتلند بریج، نیوبرانزویك كانادا
دولت كانادا در مورد ساخت پلی روی رودخانه سن‌جان مردد بود زیرا وضعیت آب و هوایی متغیر این ناحیه ساخت پل و استفاده از آن را مشكل می‌كرد، اما گروهی از مردم این پروژه را به شكل مشاركتی و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به سرانجام رساندند. آن‌ها این پل ۴۰۳ متری را كه سقف دارد در سال ۱۹۰۱ ساختند و ۵ سال بعد آن را به دولت فروختند. حالا با پیشرفت‌های علمی، پل‌های سرپوشیده به كار گرفته نمی‌شوند و برای همین پل‌ هارتلند به طولانی‌ترین پل سرپوشیده جهان بدل شد. می‌توانید هم با اتومبیل و هم به صورت پیاده از داخل این پل سرپوشید بگذرید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

پل ۴كیلومتری با ۲ پایه
بزرگ‌ترین پل معلق جهان
پل آكاشی كایكو (یا پل مروارید)، ژاپن
زمانی كه این پل در حال ساخت بود، بسیاری از افراد آن را غیرممكن می‌دانستند و حتی برخی مهندسان معتقد بودند كه در نهایت ساخت این پول ممكن نخواهد شد، اما ژاپنی‌ها طرح رویاپردازانه خود را عملی كردند.پل آكاشی كایكو در واقع بزرگ‌ترین پل معلق جهان است. طول این پل ۴ كیلومتر و ۳۰۰ متر است، ولی این پل فقط ۲ پایه دارد، در واقع ۲ قطعه هر كدام به طول هزارو ۱۰۰ متر و یك قطعه به طول ۲هزار و ۱۰۰ متر در هوا معلق هستند. این نكته پل آكاشی كایكو را به معجزه‌ای در علم «معماری» بدل كرده است.پل آكاشی كایكو شهر بندری مشهور كوبه را به جزیره آواجی مركز صید مروارید ژاپن كه در كل تاریخ ژاپن به نام دروازه مروارید شهرت داشته وصل می‌كند (علت لقب این پل هم همین است). این پل كه در سال ۱۹۹۸ تكمیل شد ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، مثلا در مقابل بادهایی با سرعت ۲۵۰ كیلومتر در ساعت و همچنین زمین‌لرزه‌هایی به قدرت ۵/۸ ریشتر مقاومت می‌كند.

غول ۸۰ساله
عریض‌ترین پل جهان
پل سیدنی هربور، استرالیا
خب، یك پل عریض به چه درد می‌خورد؟ پلی كه ۶۰ متر عرض آن است به چه دردی می‌خورد؟ اگر جواب این سوالات را از مردم سیدنی بپرسید به شما خواهند گفت، به درد كم كردن ترافیك. در واقع پل هربور بسیاری از مشكلات ترافیكی سیدنی را حل كرده است. در این پل بسیار عریض یك بزرگراه ۸لاینه (۴لاین در هر طرف) ۲ خط مترو، ۲ پیاده‌رو  مخصوص پیاده‌روی تعبیه شده است. این پل قلب تجاری سیدنی را به منطقه‌های مسكونی حاشیه شهر وصل می‌كند و برای همین نقش بسیار مهمی در زندگی مردم این شهر دارد. شاید باورش برای‌تان عجیب باشد ولی این پل فوق‌العاده در سال ۱۹۳۲ ساخته شده است و ماه دیگر جشن تولد ۸۰سالگی آن با مراسمی بزرگ و ویژه برگزار خواهد شد.شاید بهترین چشم‌انداز تماشای آن از بالای برج پیلتون است،‌ پس از بالا رفتن از ۲۰۰ پله، می‌توانید بر بالای پل قرار بگیرید و به چشم‌اندازی فوق‌العاده نگاه كنید.

عجیب ترین پل‌های جهان,عجايب گردشگري,طولانی‌ترین پل جهان

روزی ۱۵۰ هزار اتومبیل
شلوغ‌ترین پل
جرج واشنگتن، نیویورك
در سال ۲۰۱۰، ۵۲ میلیون اتومبیل، اتوبوس و كامیون از روی این پل عبور كردند. این پل كه از روی رودخانه هادسن می‌گذرد، نیوجرسی را به منهتن وصل كرده و در واقع شلوغ‌ترین محله‌های شهری نیویورك را به هم وصل می‌كند. بر اساس آمار طی یك سال، هر ساكن شهر نیویورك حداقل ۷ بار از روی این پل عبور می‌كند. احتمالا تعجب كرده‌اید كه این همه وسیله نقلیه چطور می‌توانند از یك پل عبور كنند. اما باید بدانید این پل یك پل ۲ طبقه است كه در مجموع ۱۴ لاین دارد (۸لاین عبوری در قسمت بالایی و ۶ لاین عبوری در قسمت پایینی) و اتومبیل‌ها چندان در ترافیك این پل گیر نمی‌كنند.
آمار در مورد پل جرج واشنگتن دقیق است ولی احتمالا اگر آمار در مورد پل‌های وارای كلكته هم دقیق بود، این پل عنوان پرترافیك‌ترین را به خود اختصاص می‌داد. آمار حاكی از این است كه روزانه حدود ۸۰هزار وسیله نقلیه، یك میلیون انسان پیاده و چند هزار گاو از روی این پل عبور می‌كنند.

مطلب قبلی

راه اندازی طولانی‌ترین مسیر هوایی دوچرخه در چین

مطلب بعدی

مروری بر انقراض نسل بزرگراه دو طبقه در تجربه جهانی شهرسازی

TTIC

TTIC

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *