تصاویر و مطالب جالب

دوراندیشی از نوع آلمانی

“فولکس واگن” از لحاظ تیراژ تولید و “بی ام و” از لحاظ تولید خودرو برای ثروتمندان در اروپا پیشگام هستند اما با بالا رفتن ارزش یورو در برابر سایر ارزها مانند دلار و ین ، این دو خودروساز باید تدابیری بیندیشند تا بتوانند در برابر آسیب های ناشی از بالا رفتن ارزش یورو دوام بیاورند.


روز جمعه یورو به ۱.۳۶۴۰ دلار آمریکا رسید که بالاترین رقم در ۱۴ ماه گذشته بود. آلمان مانند بقیه کشورهای صادرکننده ، با نوسانات قیمت ارز دچار آسیب می شود چون بیشتر ظرفیت صادرات آن به کشورهایی اختصاص دارد که پول رایج آن یورو است. بیشترین رشد فروش صنعت خودروی آلمان و بالاترین تقاضا برای محصولات آن ها از اتحادیه اروپا است که در ۶ سال گذشته روند کاهشی داشته است. فولکس در ناحیه رواج پول یورو ، ۲۵ کارخانه تولید خودرو ، کامیون و قوای محرکه دارد و “بی ام و” ۵ کارخانه دارد.


در این مواقع در اصطلاحات اقتصادی از واژه (hedge) به معنی حصار کشیدن استفاده می شود. سخنگوی دو خودروساز آلمانی هم از این واژه استفاده کرده و می گویند به جای آن که به حدس و گمان تکیه کنند از قبل به این موضوع فکر کرده و خود را برای این وضعیت آماده کرده اند. سخنگوی “بی ام و” گفته است که بیش از ۵۰ درصد گردش مالی خود را به روش (hedge) از گزند این آسیب حفاظت کرده است.


استراتژی دیگری که صنعت خودروی آلمان برای مقابله با این آسیب در نظر گرفته ، افزایش ظرفیت در کارخانه های خارجی و بی نیازی از صادرات از داخل کشور به بیرون مرزها است. برای مثال آلمان از ظرفیت های تولیدش در چین و برزیل برای پاسخ به نیازهای صادراتی خود استفاده می کند.


“دایملر” صاحب برند مرسدس بنز نیز با صرف ۲ میلیارد یورو در سال گذشته در کشور چین و با همکاری شرکت خودروسازی پکن (Beijing Automotive Industry Corp) و همچنین سرمایه گذاری ۲.۴ میلیارد دلاری در کارخانه آلابامای آمریکا صنعت خود را در برابر آسیب های جدید محافظت کرده است.


آلمان در سال ۲۰۱۲ بیش از ۸ میلیون دستگاه خودرو را در خارج از کشور آلمان تولید کرده بود که نسبت به سال قبل از آن ۹ درصد افزایش داشت. ۵.۴ میلیون دستگاه نیز در داخل کشور آلمان تولید کرده است که ۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. به بیان ساده تر صنعت خودروی آلمان به دلیل بالا رفتن ارزش یورو در برابر پول های خارجی برای محافظت از صنعت خود تلاش می کند کمتر در آلمان و بیشتر در کارخانه های چین و آمریکا تولید کند.

منبع : iranway

مطلب قبلی

بهترین خودرو برای سفرهای درون شهری

مطلب بعدی

سه چرخه ای مفید برای انسان و طبیعت

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *