ایمنی و تخلفات

اینترنت ، عامل حواس پرتی راننده

استفاده از تلفن های همراه هنگام رانندگی در بسیاری از کشورها ممنوع است. سازندگان خودرو امیدوارند تا ۱۰ سال آینده فناوری که به طور معمول در تلفن های همراه وجود دارد بتواند نحوه استفاده ما از خودروهای خود را تغییر دهد.به این معنا که فرهنگ استفاده از برنامه اجرایی تلفن های هوشمند وارد داشبوردها می شود و این برنامه می تواند از برنامه ای که جای پارک یا رستوران پیدا کند تا برنامه ای که مسیرها را روی یک صفحه عریض نمایش می دهد ، متنوع باشد.در مرحله کنونی تنها ادغام برخی برنامه های صوتی تلفن های هوشمند با خودرو اجرایی شده است.تمام این موارد به اتصال خودرو به اینترنت بستگی دارد تا این امکان فراهم شود که کاربر خودرو بدون جستجوهای بیش از حد و یا فشار دادن دکمه جستجو بسیاری از کارها را با اتکا به فرمان صوتی انجام دهد.


براساس اظهارات شرکت “اینتل” پس از تلفن ها ، تبلت ها ، خودروهای متصل به اینترنت سومین دستگاه های فناورانه ای هستند که با سرعت در حال رشد و پیشرفت هستند.


“جک برگکویست” از شرکت اطلاعات و آمار (HIS) اظهار داشت که با این امکانات موج فروش بیشتر می شود. بیش از ۵۰ درصد مصرف کنندگان از وجود دستگاه های دارای قابلیت اتصال اینترنت استقبال می کنند.برنامه های اجرایی کاربردی در خودرودر حال حاضر این فناورها در استفاده از رسانه های اجتماعی ، ادغام رادیو اینترنتی و یا راه های هوشمندانه برای استفاده از فرمان صوتی متمرکز است ، اما استفاده از اینترنت می تواند کارهای ساده و عملی بسیاری را میسر کند.برای مثال ارائه برنامه های اجرایی که قیمت پمپ بنزین های محلی را نشان می دهد ، برنامه یافتن جای خالی پارک در شهرهای بزرگ با استفاده از حسگرهای الکترونیک و یا تحقیق دید هوایی می تواند برای کاربر در حال راننده موثر باشد ، اما شاید هیجان انگیزترین قسمت یافتن چیزهایی باشد که کاربر هرگز تصور نمی کند بتواند آنها را پیدا کند.


بی تردید این تجارت ارزان قیمت نخواهد بود اما فروش آن می تواند میلیاردها دلار سرمایه ای که تاکنون در آن صرف شده را بازگرداند.


تا سال  ۲۰۲۰ ، ۶۰۰ میلیون دلار یا ۲۰ درصد از ارزش دستگاه های جدید دارای اینترنت می توانند در زندگی اینترنتی سهمی برعهده گیرند.


شرکت “اینتل” به تنهایی ۱۰۰ میلیون دلار ظرف ۵ سال آینده در شرکت هایی که می توانند تولید این خودروها را تسریع کنند ، سرمایه گذاری خواهد کرد.


براساس اظهارات “برگکویست” ، تا پایان سال ۲۰۱۴ برای برخی از نام های بزرگ هر خودروی که به فروش می رسانند به نوعی از این قابلیت برخوردار است.


وی افزود : اگر علاقمند به هزینه طراحی یک خودرو جدید با طراحی کامل دارید باید بدانید که برخی کشورها یک سوم از بودجه خود را به سخت افزارهای داخلی خودرو و فناوری این سیستم اختصاص داده اند.اینترنت ، عامل حواس پرتی راننده

تا زمانی که خودروهای بدون راننده به طور گسترده مورد استفاده قرار بگیرند باید رانندگی ، توجه کامل راننده را به خود اختصاص دهد ، از این رو بسیاری از منتقدان نسبت به استفاده از اینترنت در داخل خودرو ابراز نگرانی کرده اند. براساس اعلام شورای ایمنی در آمریکا ، حدود یک چهارم از تمام تصادف ها در این کشور به واسطه استفاده از تلفن همراه صورت گرفته است.


سازندگان این خودرو ها قصد دارند با تعبیه یک حسگر اجباری که در زمان حادثه با مراکز خدمات اضطراری تماس می گیرد ، به نگرانی های امنیتی پاسخ دهند. این حسگر با عنوان (eCall) یا تماس الکترونیکی تا سال ۲۰۱۵ در تمام خودرو هایی که ساخته می شوند قرار خواهد گرفت.


نگرانی خودروهای اینترنتی از هک شدنفقط مسئله امنیت در جاده ها نیست که توسعه دهندگان را نگران کرده است ، بلکه مسئله هک کردن خودرو یک موضوع بزرگ و مهم است. اگر در خودرو یک سیستم اطلاعات وجود داشته باشد ، از نظر تکنیکی هک امکان پذیر است.


این هک می تواند شامل بازکردن قفل خودرو و استارت موتور بدون وجود کلید یا حتی لمس خودرو باشد.


این اقدامات می تواند به واسطه پیام های وایرلس بین خودرو و شبکه صورت بگیرد. براساس اظهارات “جان لیچ” از (KPMG) ، از نظر تکنیکی ، هک امکان پذیر است اما شرکت های خودروسازی از این خطر مطلع هستند و خود را برای رویارویی با آن آماده کرده اند. این خودروها با سیستم های امنیتی مناسبی به منظور جلوگیری از هک ساخته می شوند.


تا کنون یک شرکت که با (BMW) همکاری می کند از سیستم های مبتنی براندروید رونمایی کرده است. اما پیش بینی می شود که توسعه دهندگان در جستجوی راه هایی برای متحول کردن این فناوری در صنعت خودروسازی هستند.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی iranway

مطلب قبلی

اتومبیل پرنده

مطلب بعدی

لوکس‌ ترین خودرو

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *