ریلی

مزایای استفاده از مترو نسبت به سایر وسایل حمل و نقل شهری

در شهرهای توسعه یافته استفاده از حمل و نقل عمومی بیشتر است. سیستم حمل و نقل عمومی‌ همانند اتوبوس، مترو و… باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و طراحی شوند که امکان ایجاد فرصت‌های رشد آتی شهر در آنها دیده شود. شرایط مطلوب سرویس‌های خدماتی مانند وجود ایستگاه‌های قابل دسترس، پایانه‌های حمل و نقل و قیمت مناسب، موجب تمایل بیشتر مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی است. با توجه به اهمیت موضوع و مسائل عنوان شده، پرداختن به این مسئله که مردم شهر تهران چقدر از خدمات ارائه داده شده توسط شرکت مترو راضی هستند، در خور توجه است و نتایج بدست آمده از این تحقیق می تواند به ارائه بهتر خدمات مترو کمک‌کند.

یکی از مواردی که به بحران ترافیک در شهر‌های بزرگ کمک می‌کند استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی‌است مترو در کم شدن مشکل ترافیک و آلودگی هوا در شهرها بسیار موثر و ضروری است.
ایمنی بسیار بالا، راحتی وآسایش مسافران، کاهش مصرف انرژی، سرعت مناسب، قیمت پایین حمل مسافر در مقایسه با خودروهای شخصی از جمله مزیت‌های قطار شهری نسبت به سایر وسایل نقلیه عمومی است.

مصرف روزانه ۱۳میلیون لیتر بنزین و چندین میلیون لیتر گازوئیل فقط در شهر تهران، خسارت‌های بسیار هنگفتی به اقتصاد ملی وارد می‌کند. مترو یکی ازمهم‌ترین راهکار‌های حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا در جهان شناخته شده است. توسعه سریع و گسترش خطوط قطار درون شهری، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و از نیازهای اصلی شهر است. مترو از مزایای بسیاری چون کاهش زمان و هزینه درسفرهای درون شهری، سهولت در جابجایی، کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف انرژی برخوردار است. از نظر اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و ترافیک شهری غیر قابل توجیه است.

امکان انجام سفرهای درون شهری و ارتباط حومه با مرکز تهران با سرعت مناسب، تردد دقیق و ایمن با فناوری بالا، کاهش آلوده کننده‌های زیست محیطی، ایجاد و گسترش فرهنگ نظم و انضباط با توجه به ارزش والای وقت در زندگی، ایجاد فضای اجتماعی آرام و آسوده، بهینه‌سازی حمل و نقل شهری، کاهش اتلاف وقت شهروندان و کاهش تصادفات رانندگی، از جمله مزیت‌های کیفی بکارگیری ‌مترو اعلام ‌شده‌ است.

مترو به عنوان پاک‌ترین، سالم‌ترین، سریع‌ترین، ایمن‌ترین و به طور کلی کارآمدترین شبکه حمل و نقل، نقش انکارناپذیری در حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی ناشی از معضل ترافیک دارد.

براساس آمار و اطلاعات سفر با مترو باعث صرفه جویی سالانه ‪۳۵۰میلیارد تومان در مصرف سوخت می‌شود که البته در کنار آن آلودگی هوا و خسارات ناشی از آن نیز کاهش می‌یابد. روزانه بیش از یک میلیون و ۶۰۰ ‪ هزار سفر در تهران با مترو انجام می‌شود که به ازای آن روزانه یک میلیون لیتر در سوخت پایتخت صرفه جویی می‌شود. علاوه براین در هر سفر حدود ۶ دهم لیتر در مصرف سوخت و ۲۷ ‪ دقیقه در اتلاف وقت صرفه جویی ‌می‌شود.

خسارات ناشی از آلودگی هوا در کشور سال گذشته بر اساس آمار بانک جهانی ، بالغ بر۱۰میلیارد دلار بوده است که با توسعه و تکمیل نمودن خطوط موجود و همچنین احداث خطوط طراحی شده می توان از هدر رفتن سرمایه های ناشی از آن را برای سالهای آتی جبران نمود.

منبع: شرکت راه آهن شهری تهران و حومه

مطلب قبلی

بررسی جایگاه زیرساخت‌های حمل و نقل در رقابت‌پذیری و اعتلای کسب و کار(مطالعه تطبیقی میان ایران و ترکیه)(بخش اول)

مطلب بعدی

تکمیل اعضای اتاق فکر حمل و نقل و ترافیک تهران

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *