جاده ای

لاستیکهای خودرو در آینده

تغییر شکل لاستیکها و تولید تایرهای پهن تر و باریک تر  باتوجه به شرایط متغیر جاده ها با مشکلاتی همراه بوده و تا کنون راه حل مناسبی نبوده است .

در حال حاضر دانشمندان سعی دارند تایرهایی را تولید کنند که شکل و فرم خود را با توجه به شرایط جاده تغییر داده و پهنا و ارتفاع خود را با نوع مسیر تطبیق دهند.

امکان تغییر فرم تایر به مناسبترین حالت ممکن مزایای زیادی مثل کاهش زمان سفر و افزایش راندمان سوخت خواهد داشت.

 

کشاورزان اغلب مجبور هستند از مسیرهای ناهموار عبور کنند و این نوع تایرها مشکل آنان را حل خواهد کرد همچنین این تایرها در مسیرهای مرطوب و پوشیده از آب – گل و لای- شن وماسه و  چاله نیز بسیار کارآمد هستند.

این تایرها می توانند خود را با ارتفاع و پهنای متفاوت تنظیم کرده و مورد استفاده قرار گیرند.

این تایرها با نام Pumplon شناخته می شوند زیرا حداکثر تغییر فرمی که می دهند در دوحالت متفاوت شبیه کدو تنبل Pumpkin و یا شبیه هندوانه Melonخواهند شد.

ایده اولیه تولید این تایرها از طرف دانشمندی از برزیل بوده که با توجه به مشکلات وسایل حمل و نقل عمومی و کشاورزان در جاده های نامناسب برزیل مطرح شده است.

طرز کار این تایرها به محور فولادی آن مربوط می شود که می تواند در شرایط متفاوت در یک مکانیسم چرخشی پنوماتیک یا هیدرولیک ، منبسط و یا منقبض شود.

محور فولادی این تایرها می تواند رینگها را طوری تطبیق دهد که باعث تغییر فرم تایرها و پهن و یا باریک شدن آنها گردد.

در حالت مرطوب باریک ترین حالت تایرها ایده آل بوده زیرا فشار تماسی را افزایش می دهد و برای جاده های پر از گل و لای حالت پهن مناسبتر است .

تغییر حالت این تایرها می تواند از طرف راننده نیز کنترل و تعیین گردد.

این تایرها می تواند تا ۳۰ درصد مصرف گاز را کاهش دهد .

گروه تحقیقیاتی این پروژه ، مواد تشکیل دهنده تایرها را نیز بررسی کرده و مواد ترموپلاستیک را بدلیل آسانی تولید / سبکی و ارزان بودن آنها پیشنهاد کرده اند که با لاستیک ولکانیزه پوشیده می شود تا انعطاف بیشتری در تغییر فرم داشته باشد.

سيما زيني – TTIC

مطلب قبلی

سيستم كنترل هوشمند تقاطع‌ها(Prodyn)

مطلب بعدی

طراحی مجدد موتور رویال+تصاویر

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *