خودرو شخصی

هفت هنر ایرانی در یک خودرو

 

خوردوی خاتم کاری که بر روی آن ۱۵۰ قطعه الماس و ۱۰ کیلو طلا نصب شده توسط هنرمندان و طراحان شیرازی مقیم خارج ساخته شده و توانسته به خوبی هنر اصیل ایران را به رخ تکنولوژی غرب بکشد.

به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، golden one نام این خودرو است که توسط هنرمندان شیرازی در کشور امارت طی سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ ساخته شده و در آن از هفت نوع از صنایع دستی ایرانی نظیر خاتم، معرق، ملیله کاری، طلا کاری، نقره کاری و صدف کاری استفاده شده است.

سیامک حجت طراح این خودرو بیان کرد: در این خودرو ۱۵۰ قطعه الماس و ۱۰ کیلو طلای ۱۸ عیار استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه در این خودرو به طول ۶ متر و نیم از خاتم در بدنه آن استفاده شده است بیان کرد: در هر سانتی متر مربع ۱۲۰ قطعه خاتم در خودروی مذکور استفاده شده که با احتساب این ۶ و نیم متر حدود هفت میلیون و ۲۰۰ قطعه خاتم در آن به کار رفته است.

طراح این خودرو با اشاره به اینکه برای کفپوش این خودرو به جای موکت از فرش دستباف ایرانی استفاده شده است بیان کرد: جنس صندلیهای این خودرو از جیر طبیعی و دستگیره های آن نیز از چرم طبیعی است.

گلدن وان” با یک میلیون دلار قیمت ؛ زیبا ترین و گران ترین خودروی دنیا در سال ۲۰۰۷


طراح این خودرو همچنین با اشاره به اینکه ارزش golden one یک میلیون دلار است، افزود: در سال ۲۰۰۷ این خودرو در نمایشگاه معتبر “موتور شو” دبی که یکی از معتبرترین نمایشگاه های دنیا به شمار می رود در بین خودروهای مطرح جهان توانست عنوان زیباترین و گران ترین خودروهای دنیا را از آن خود کند.

حجت با اشاره به اینکه برای این خودرو ۲۰ هزار ساعت کار انجام شد، افزود: ساخت این خودرو که بتواند با سرعت ۲۴۰ کیلومتر در ساعت نیز حرکت کند برای ما افتخار بود که توانستیم هنر اصیل ایرانی را به کشورهای دیگر از جمله غرب نشان بدهیم.

وی با اشاره به اینکه با این کار قصد داشتیم فرهنگ، هنر و تمدن ایران را به رخ آنها بکشیم، افزود: در نمایشگاه موتور شو این خودرو در میان بسیاری از خودروهای معروف جهان خوش درخشید و با این امر توانستیم هنرهای ایرانی از جمله خاتم کاری را به دنیا معرفی کنیم و نشان دهیم.

وی با اشاره به اینکه قرار بود رونمایی از این خودرو در ایران در این چند روز انجام شود، افزود: اما به دلیل بروکراسیهای اداری این امر میسر نشد و به نظر می رسد ظرف دو هفته آینده رونمایی انجام شود.

به گزارش مهر، اکنون خودروی golden One در گمرک است و امید می رود هرچه سریعتر مراحل نهایی کارهای اداری آن برای خروج از گمرک نیز انجام شود. ضمن اینکه خودروی مذکور پس از انجام مراسمهای رونمایی برای همیشه در شیراز نگهداری می شود.


منبع خبرگزاري مهر

فرستنده : سيد مصطفي حسيني

مطلب قبلی

تصاویری از نوعی وسیله پرواز انفرادی

مطلب بعدی

فصلنامه مهندسی ترافیک شماره 40

ar.basirian

ar.basirian

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *